Вирощування часнику

Без грядки часнику важко уявити дачну ділянку. Це незамінний інгредієнт під час приготування їжі та консервування на зиму. Овочеву культуру заслужено називають народними ліками, протигрибковим та противірусним засобом. Догляд за рослиною не відніме у вас забагато сил та дорогоцінного часу. Розповімо, на які види поділяється часник, розкриємо секрети вирощування сорту «Любаша».

Як росте овоч

У рослини особливе кореневище. Воно росте донизу, починає ріст біля основи листя від стебла. Перші паростки коріння струноподібні, а через місяць нарощують масу.

Суцвіття культури – прості парасольки, розташовані на стрілці (квітконосний пагін) від 50 см до 1,5 м висотою, до цвітіння вкриті щільним чохлом. В суцвіттях розвиваються повітряні бульбочки (цибулинки) кількістю від 10 до 50 штук. Насіння в парасольках формується тільки за наявності достатнього сонячного освітлення.

Дозрілі цибулинки осипаються у ґрунт та проростають однозубковими цибулинками – однозубками. Посів однозубок вже дає звичайну багатозубкову голівку.

Види та найвідоміші сорти

Ця овочева культура розділяється на такі різновиди:

 • Озимий часник. Буває таким, що стрілкується, і таким, що не йде у стрілку. У голівці парна кількість часточок – від 4 до 10, розмір великий, розташовуються по колу. в середині завжди залишається частина стебла.
 • Яровий. Не стрілкується. Зубці різного розміру, розташовуються по спіралі – зверху крупніші, до центру меншого розміру. Кількість до 30 шт., стовпчика посередині не має.

Озимі види саджають у листопаді, а збирають у серпні-вересні наступного року. Вони відрізняються раннім визріванням, щедрим врожаєм, великими голівками. Але зберігається озимий часник погано, тому його краще використовувати в кулінарії як приправу під час маринування.

Один з найвідоміших високоврожайних сортів для висадки під зиму – «Любаша». Це середньостиглий сорт, що стрілкується. Виведено українськими селекціонерами. Термін визрівання – 85-98 діб. Плюси сорту:

 • стійкий до грибкових захворювань;
 • добре витримує низькі температури, засушливу погоду;
 • висока врожайність – із 1 га збирають 30-35 ц овочу;
 • гарна лежкість, зберігається до 10 місяців без втрати своїх якостей.

Голівка овочу округло-пласка, частіше складається із 4-7 часточок по 10-20 г кожна. Загальна вага досягає 120 г.

Окрім цього сорту, виділимо «Богуславський», «Промінь», «Софіївський», «Комсомолець». Вони добре ростуть на всій території України та дають гарний врожай.

Ярові види висаджують на початку весни, щойно прогріється земля, а збирають, у залежності від сорту, у липні-вересні. Овочі відрізняються кращою лежкістю, але потребують певних умов зберігання, тому що можуть уражатися гниллю.

Найвідоміші сорти ярового часнику:

 • «Гафурійський» (багатоплідний різновид, що швидко дозріває);
 • «Український білий» (велика голівка, кількість зубків до 20 шт.),
 • «Дегтярський» (середньоспілий сорт напівгострого смаку, кількість зубків – 15-18 шт.).

Коли та як саджати часник

Ярову культуру висаджують якомога раніше навесні. Це третя декада березня – початок квітня. Висадка пізніше веде до здрібнення цибулинок, скорочення врожаю. Озимий часник, як зрозуміло із назви, саджають під зиму з таким рахунком, щоб рослина вкоренилась, але не випустила пагонів. До настання зими зубчики овочу повинні дати 12-16 корінчиків 5-10 см завдовжки.

Ґрунт потрібен родючий та нейтральний. Краще за все культура росте в суглинках. Суха земля не підійде, але висівати рослину в низинах, де накопичується тала та дощова вода, теж небажано.

Грядки під посадку потрібно приготувати ще восени: внести на кожен квадратний метр 30 г суперфосфату, 20 г калійної солі та відро перегною. Перед посадковими роботами землю треба розрівняти граблями.

Найліпші попередники для цієї культури: капуста, гарбуз, бобові, кабачки. Небажано саджати овоч після цибулі, огірків, томатів, моркви, а також двічі на тому самому місці.

Як саджати яровий та озимий часник

Перший етап – підготовка матеріалу:

 1. Розберіть цибулинки та відсортуйте безпосередньо перед посадкою. Це потрібно, щоб денце зубчиків, де росте коріння, не висохло.
 2. Для посадки відбирайте тільки великі зовнішні часточки, сухе лушпиння заберіть. Зубці повинні бути гладкими, чистими, без пошкоджень, плям чи ознак гниття.
 3. Продезинфікуйте матеріал – покладіть його в розчин на 5-20 хвилин. Процедуру проводьте при кімнатній температурі. Для дезінфекції (захист від фузаріозу, сірої гнилі, грибкової плісняви) використовуйте «Фітоспорин», «Бактоген», «Фармойод», зеленку.

Весною або восени підготовану ділянку розпушіть, за 2-3 дні полийте та посадіть зубки до сирого ґрунту. Якщо вологи занадто багато, треба почекати та дати землі можливість просохнути. Надлишок води може призвести до загнивання.

Найвідоміші схеми посадки на великих ділянках:

 • широкорядкова (між рядками 45 см);
 • стрічкова дворядкова (між стрічками 20 см відстані, між подвійними рядками – 45см).

На невеликих площах між рядками залишають 20-30 см. Глибина борозни 6-7 см. Зубчики вкладають на бік, заглиблюють їх на 1-2 см. Відкриті борозни залишають під сонцем на 30 хвилин, потім зверху формують граблями або сапою горбок висотою 7-8 см, злегка його утрамбовують.

Опісля грядки мульчують торфом, соломою, сіном. Мульча попереджує утворення кірки та зберігає вологу, стримує ріст бур’янів, позбавляє від робіт із подальшого рихлення.

Правила догляду за яровим овочем

Особливо до липня часник потребує вологи, тому що в цей час активно росте листя. Про недостачу води свідчать пожовклі, сухі кінчики часникового пір’я. Із моменту утворення цибулини (сформовані 6 листових пластин) частоту поливу зменшують, а до середини серпня взагалі припиняють. Вода стримує ріст овочу, скорочує зміст корисних елементів, погано впливає на його зберігання.

Наступного дня після поливу грядки потрібно розпушити, щоб на поверхні не утворювалась скоринка, яка перекриває доступ кисню.

Перше добриво вносять в ґрунт після появи першого листя. Підгодівля переважно повинна складатися з азоту. Для цього використовують розчин коров’ячого гною, пташиного посліду, трав’яні настої, готові мінеральні добрива.

Увага! Свіжий гній використовувати не можна. Він викликає захворювання, скорочує термін зберігання врожаю.

Через 14 днів проводять другу підкормку рідкими мінеральними добривами. Зубчики закладаються після появи 5-6 листочків під кінець червня – початок липня. В цей період рослині потрібні фосфорно-калійні добавки. Використовують настої золи, готові мінеральні добрива. Підгодовують ще до середині серпня. Внесення добрив поєднують зі зрошенням.

Ще один нюанс вирощування часнику – короткий період вегетації. Іноді голівки не встигають дозріти навіть при ранній посадці. Щоб достигання прискорилось, у середині або кінці серпня цибулини злегка витягають із землі та підрізають частину коріння або зв’язують листя кожної рослини. Такі заходи зупинять ріст зеленої маси, усі сили підуть на достигання зубчиків.

Як правильно вирощувати озимий часник

Догляд за озимим часником розглянемо на прикладі сорту «Любаша». Вирощування складається з таких етапів:

 • Регулярний полив. Частота, рясність зволоження залежать від навколишньої температури та періоду визрівання. З перших днів квітня до третьої декади червня, коли рослина випустить молоді пагони, ділянку рясно зволожують. Влітку полив скорочують до 1-2 разів на тиждень. За 2 тижні до кінцевого визрівання (середній термін 3 місяці) зволоження припиняють.
 • «Любаша», як інші сорти, потребує добрив. Навесні рослини підживлюють сечовиною. Для цього 20 г препарату розчиняють у 10 л води, поливають грядки з розрахунку 4 л розчину на 1 кв. м ґрунту. Якщо пір’я зростає повільно, можна додати до розчину сечовини склянку пташиного посліду. Друге підживлення проводять через 14-21 добу. Використовують нітроамофоску – розводять 2 ст. л. речовини у відрі води. Третій раз добриво вносять у період формування луковиці. Для цього 2 ст. л. суперфосфату розводять у 10 л води. Процедури поєднують із поливом.

Коли та як збирати врожай

Терміни збору врожаю також залежать від різновиду овочу. Озиму культуру зазвичай збирають у кінці липня, орієнтуючись на такі фактори:

 • На суцвіттях тріскається шкірка, бульбочки оголюються. Це стосується сортів, що стрілкуються. Частіше стрілки у рослини відламують, але завжди треба залишати декілька екземплярів із парасольками в якості маячків.
 • Нижнє листя жовтіє.
 • Зовнішнє лушпиння цибулини висихає. Це помітно, якщо викопати одну рослину.

Яровий часник збирають у кінці серпня. Більша частина сортів підгрупи не мають стрілок, тому сигналом до збору служить опускання та пожовтіння зеленої маси.

Викопувати кущі краще вилами – так ризиків пошкодити цибулини менше. Збирати врожай рекомендується в суху погоду. Після збору рослину разом зі стеблом та листям потрібно просушити під навісом близько тижня. Потім коріння та стебла обрізають, залишаючи пеньки 7-10 см.

Поширені помилки

У кожного фермера свої методи посадки та догляду за часником. Але деякі моменти спільні для всіх сортів:

 1. Не можна саджати часник щороку на одному місці.
 2. Під час покупки посадкового матеріалу треба уточнювати, до якого сорту належить овоч.
 3. Надлишок азотних добрив. Це веде до посиленого росту листя, а не голівки.
 4. Ігнорування дезінфекції. Є великий ризик розвитку захворювань, появи паразитів.
 5. Надлишкове обдирання лушпиння, яке захищає овоч від уражень.

Вирощування часнику не потребує особливих зусиль та витрат, тому ця сфера може стати прибутковою навіть для фермерів-початківців. Ця культура невибаглива, стійка до морозів. Головне – правильно підібрати сорт, спираючись на клімат та умови, в яких він буде зростати, підготувати посадковий матеріал, забезпечити догляд.

Часник сорту "Любаша"